Thursday, November 30, 2006

Vyberte vhodné nástroje
V programu Elements 2 můžete pracovat s nástrojem pro obdélníkový výběr či přímo pro oříznutí.


Vyberte plochu, kterou oříznete
Pomocí nástroje pro obdélníkový výběr označte prostor k oříznutí, tedy plochu výsledného obrázku. Vyznačí se přerušovanou čarou.



Ořízněte obrázek
Pomocí volby Oříznout v menu Obraz odstraníte vše, co se do vámi zvolené oblasti nevešlo.

27 Pokud fotografujeme objekt proti intenzivnímu světlu, například proti oknu v místnosti, vyjde nám jako temná silueta na světlém pozadí. Paprsky světla okolo ústředního motivu působí zpravidla velmi zajímavě.
28 Hloubkou ostrosti nazýváme rozsah vzdálenosti, v jakém je fotoaparát schopen zaostřit. Hloubku ostrosti lze podle potřeby měnit, záleží především na cloně, vzdálenosti objektu od objektivu a nastavení zoomu.
23. Fotografujeme-li dvojici osob, hrozí nebezpečí, že automatika zaostří na pozadí mezi jejich hlavami místo na osoby samy. V takovém případe můžete své modely požádat, aby se k sobe přiblížily, nebo ve vhodné chvíli použijte aretaci ostření.
24. Buďte neustále ve střehu. Příležitost zachytit jedinečný záběr může nastat v příštím zlomku vteřiny. Výrazy tváří se neustále mění, nejste-li připraveni, snadno ten nejvhodnější propásnete.
25. Při fotografování skupin dbejte na to, aby tváře všech členů skupiny byly na snímku zřetelné.
26. Odstranit ze snímku nežádoucí prvky a vylepšit tak kompozici lze často prostým oříznutím.

Tuesday, November 28, 2006

20. Se sluncem za zády fotografujte jen v případě, že chcete mít na snímku ploché světlo bez stínu. Zajímavější jsou fotografie, na nichž světlo dopadá ze strany nebo zepředu.
Jak na portréty
21. Nejlepších výsledku dosáhnete při použití maximálního zoomu. Pokud stojíte příliš blízko fotografované osoby a snímek pořizujete pomocí širokoúhlého objektivu, hrozí zkreslení tváře.
22. Některým lidem fotografování nevadí a působí při portrétování přirozeně, proto jim není zapotřebí neustále říkat, co mají během fotografování dělat. Pokud ale fotografie nevypadají přirozeně a uvolněně, nebojte se požádat portrétované o spolupráci.

Sunday, November 26, 2006

15. Nebojte se zkoušet různé zdroje umělého světla — lampy, svíčky, oheň v krbu apod. Vyvážení barev můžete upravit dodatečně na počítači, výsledky bývají velice zajímavé.
16. Při fotografování portrétu nebo zátiší lze výrazně zlepšit osvětlení scény pomocí odrazné plochy.
17. Kvalita světla je mnohem důležitější než jeho množství. Pokud snímek vyžaduje delší expoziční čas, zkuste nastavit vyšší hodnotu ISO nebo použít stativ.
18. Některé objekty, například městská panoramata, vypadají výborně za soumraku, když ještě není úplná tma, ale už se rozsvítily pouliční lampy.
19. Doporučujeme vyhnout se fotografování v poledním slunci — světlo je ostré a scenerie kontrastní.

Thursday, November 23, 2006

10. Zkoušejte různé možnosti. Zkoušejte umístit ústřední motiv do různých plánu snímku. Objekt v geometrickém středu obrázku působí staticky a nudně. Pamatujte na „pravidlo třetin“ a dejte průchod své kreativitě.
11. Výrazné geometrické obrazce jako trojúhelníky nebo kruhy dodají snímku pevnou strukturu.

Světlo
12. Je-li to možné, snažte se vždy fotografovat v přirozeném světle, nepoužívejte vestavený blesk. Přirozené světlo je mnohem kvalitnější a snímky v něm vypadají lépe.
13. Typ světla by měl odpovídat motivu a zamýšlené náladě snímku. Fotografovat lze v každém světle, někdy je ovšem umění daného typu světla správně využít.
14. Na fotografiích hrají často podstatnou roli stíny. Doporučujeme vyhledávat situace, v nichž světlo není příliš ostré a dopadá ze strany.

Wednesday, November 22, 2006

08 Clona je otvor v objektivu, jehož průměr může fotograf nebo automatika fotoaparátu upravovat, a tak i měnit množství světla, které v daném expozičním čase pronikne ke snímači (nebo filmu). Typické hodnoty clony jsou 4, 5,6, 8, 11 a 16, každý stupeň propouští poloviční množství světla než stupeň předchozí. Čím nižší hodnota clony, tím více světla clonou objektivu prochází.
09 Priorita clony je poloautomatický režim, v němž fotograf ručně nastavuje hodnotu clony a automatický expozimetr k ní přiřazuje adekvátní expoziční čas, aby žádoucí expoziční hodnota zůstala zachována.

Tuesday, November 21, 2006

Kompozice snímku

Otevřete nabídku Variací
V programu Elements 2 otevřete snímek a v menu zvolte příkaz Enhance — Variations. Otevře se okno zobrazující řadu způsobů úpravy snímku.

Vyberte vhodnou variaci
Vyberte variaci co nejlépe odpovídající požadovanému výsledku a klikněte na ni. Otevře se nová nabídka variací.


Dokončete celý postup
Vyberte variantu splňující požadavky a stiskněte OK. Změny se projeví. Pokud se vám podoba nelíbí, stiskněte Cancel (Zrušit) a postup opakujte.

Monday, November 20, 2006

1. Správná fotografie musí mít ústřední motiv, který okamžitě zaujme pozornost diváka. Snímky bez ústředního motivu působí nezajímavě.
2. Hloubku fotografie můžete zvýraznit, pokud ústřední motiv orámujete přírodním prvkem ležícím v popředí snímku. Výborně se k tomu hodí například větve stromů.
3. Nevypadají-li snímky dobře, může být příčinou příliš velká vzdálenost ústředního motivu. V takovém případě doporučujeme použít zoom nebo se k objektu přiblížit fyzicky.
4. Než zmáčknete spoušť, prohlédněte si pozorně celou oblast záběru a dávejte pozor, aby se v něm neobjevily nežádoucí nebo rušivé prvky. Pokud nějaké objevíte, odstraňte je nebo změňte úhel pohledu.
5. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak dodat fotografiím dynamiku, je zapojit do kompozice úhlopříčné linie spojující protilehlé rohy snímku.
6. Důležitým nástrojem při vytváření kompozice jsou barvy. Kombinace jasných barev vypadá velmi působivě, zvláště jde-li o kontrastní, ale vzájemně ladící odstíny.
7. Jedním ze způsobů, jak vylepšit snímek s nepovedenými barvami a jasy, je funkce Variace v programu Elements 2.

Sunday, November 19, 2006

jak vylepšit fotografii

Stačí málo a z průměrné fotografie se stane mistrovské dílo.
Moderní digitální fotoaparáty nabízejí vyspělé technologie, proto je dnes fotografování snadnější než kdykoli v minulosti. Mezi prostým zachycením reality a maximálním tvůrčím zpracováním téže reality je ale podstatný rozdíl. Zkušení fotografové znají spousty triků, jak snímky pomocí zajímavého osvětlení, kompozice či expozice během několika okamžiků vylepšit. V našem článku jsme dali dohromady stovku osvědčených a oblíbených tipů a rad. Některé způsoby využijete přímo při fotografování, jiné při dodatečných úpravách v grafickém programu na počítači.

Monday, November 13, 2006

Nastavenie titulkov:

Po stlačení tlačítka číslo 3. na obrázku sa Vám otvorí takéto oknisko. Pod tlačítkom 2 nájdete klávesové skratky na ovládanie microDVDplayera.(ja používam iba “Y“ ja to na maximalizovanie a minimalizovanie okna prehrávača.)
Titulky sa nastavujú pod tlačítkom 1, veľkosť a písmo pod tlačíkami 3 a 4. A na koniec to treba potvrdiť veľmi známym tlačítkom OK.

Sunday, November 12, 2006

Návod na spustenie filmu s titulkami!!!!!

1. Musí byť prepnuté na: DVD Quickini, prepína sa tlačítkami 2. Tlačítkom 3 s nastavuje celý prehrávač. Viď obrázok 2.( k tomu sa dostanem neskôr).Ak Vám nejdú titulky a na stavili ste ich, treba stlačiť tlačítko 4.Tlačítkom 5 nájdete film ktorý chcete spustiť.Prvý krát spustíte primárne video,druhý krát spustíte hudbu, (klikáte na ten istý filmový súbor s koncovkou avi),tretí krát kliknete na textový súbor s titulkami (titulky.txt)Film sa Vám automaticky spustí sám.(Dúfam,že som to napísal dosť jasne)

Saturday, November 11, 2006

V nastavení zvuku zadáte v záložce audio/zvuk z wav/ souboru a otevřete připravený wav soubor a potvrdíte OK. Nyní se opět vrátíte do záložky Audio a nastavíte Full processing mode a v záložce compression zvolíte zvukový kodek a nastavíte hodnotu komprese. Potvrdíte OK.
Vše připraveno ke kompresi a uložení do formátu DivX. Doporučuji dvouprůchodové kodování, kdy je kvalita nejvyšší. doba komprese je u mého AMD 1,4Gh při délce 100 minut zhruba 12hodin. Na různých PC se budou tyto hodnoty lišit a také záleží na obsahu filmu(rychlost scén,pohyby velkých ploch atd.)

Friday, November 10, 2006

X1,X2,Y1,Y2 nastavíte tak aby se ořízl obraz jen na aktivní plochu a potvrdí OK
Vypočtete bitrate pomocí aplikace GordianKnot Popis jak nastavit a zjistit tyto hodnoty najdete zde.
V programu VirtualDub zadáte poslední dvě hodnoty a to v záložce video/commpression vyberete kodek DivXPro 5, stisknete tlačítko configure a nastavíte hodnoty kodeku. Doporučuji nechat defaultní nastavení, pokud nejste specialisti, pouze je možno zadat nižší keyframe , ale není nutno. V kodeku nastavíte pouze Vámi vypočítaný bitrate a potvrdíte OK

Thursday, November 09, 2006

4)Načtení videosouboru do VirtualDub, provedení nastavení oříznutí obrazu, provedení nastavení zvuku, výpočet bitrate a nastavení kodeku.
V této fázi máme připraveny dva soubory a to zvuk a obraz, spustíme program VirtualDub a načteme videosoubor a zvukový soubor . Nainstalujeme pokud ovšem již nemáme kompresní kodek DivX 5Pro a MP3 kodek pro kompresi zvuku. Popis práce s programem VirtualDub najdete zde U videosouboru je nutno provést ořezání přebytečných černých a roztřepených okrajů, z jednoduchého a prostého důvodu, že není nutno kompresovat černou plochu, tzv letterbox a tak ušetřit co nejvíce místa pro obrazová data. V záložkách programu VirtualDub nastavíme video/filters../add /označit filtr resize, potvrdit OK a vypočítat velikost formátu obrazu v aplikaci GordianKnot a zadat hodnoty formátu. Popis jak nastavit a zjistit tyto hodnoty najdete zde. Zadáte velikost výšky a šířky, zvolíte precise bilinear a potvrdíte OK

Wednesday, November 08, 2006

Spustíme VFAPI Reader, klepeneme na tlačítko Add job

kde se otevře dialogové okno , zadáme cestu do našeho adresáře s uloženým souborem z DVD2AVI (s příponou .d2v). Stiskneme otevřít


Poté stiskneme tlačítko OK

stisk Convert a VFAPI kodek vytvoří avi soubor, který je již možno editovat v programu VirtualDub. Pokud nebudete zadávat jiný cílový adresář, tak se tento soubor uloží do složky s filmem a má příponu avi.

Tuesday, November 07, 2006

způsob č.2

(rychlejší)
převedeme zvuk bez normalizace, v záložce audio 48-44,1kHz zaškrtneme Off a uložíme file/save project
Následně je nutno Wav soubor převést z 48kHz na 44,1kHz v nějakém wav editoru a provést normalizaci (pozn. zvuk je možno pro kompresi ponechat 48kHz, ale poté bude zvukový soubor podstatně větší, tudíž budeme ošizeni o potřebné místo na videodata)
3) Nyní jsme se dostali do fáze kdy máme v adresáři s filmem dva soubory a to zvuk a obraz. Zvuk je nutno upravit, tak jak bylo popsáno na předešlé stránce, a proto se nyní dáme do obrazu. Měli by jste mít nainstalován VFAPI kodek (součást rip. balíčku) Kliknete pravým tlačítkem na vifp.inf a zvolíme Install. Toť vše.Pozor !! Musíte mít DVD2AVI.exe ve stejném adresáři jako DVD2AVI.vfp a VFAPIConv.exe.

Monday, November 06, 2006

Posuvníkem můžeme zkontrolovat zda je film celý natažen.V nastavení ponecháme defaultní hodnoty, (samozřejmě je možno nastavit mnoho parametrů jak videa tak zvuku) Nastavení provedeme pouze u zvuku , video ponecháme na default hodnotách. U zvuku je nutno zadat požadovanou audio stopu pomocí Audio/Track Number,

kde vybereme zvukovou stopu doprovodu (angličtina,němčina, atd.)
zaškrtneme Audio/Dolby Digital/Decode

Nyní máme na výběr převod zvuku do Wav souboru způsobem č.1 (pomalejší)
a to tak, že zaškrtneme

Friday, November 03, 2006

Takto zobrazené soubory v tomto kroku potvrdíme stiskem OK a celý film se ,,natáhne do VD2AVI kde se zobrazí níže uvedené okno (pozn. pokud chcete upravit pouze část videa, je nutno VOB soubory které nepotřebujete označit a smazat stiskem del, poté se do programu natáhnou pouze Vob soubory, které uvidíte v dialogovém okně file list)Nyní máme před sebou okno s náhledem videa, spodním posuvníkem můžeme nastavit náhled na určitý čas. Po pravé straně v malém okně jsou zobrazena základní data - parametry videa a zvuku.

Thursday, November 02, 2006

naším úkolem v této fázi je pouze vytvořit na pevném disku adresář, kam budeme exportovat obsah DVD a nastavit cestu do tohoto adresářepoté stiskem na toto tlačítko provedeme extrakci VOB souborů do adresáře 2) Převod videa a audia z VOB souborů provedeme tak že rozbalíme do libovolného adresáře program DVD2AVI, (včetně souboru dvd2avi.vfp) jenž je součástí ripovacího balíčku a dále do stejného adresáře musíme nainstalovat VFAPI kodek, což je normální kodek, který tvoří rozhraní k jiným aplikacím. Ty normálně otevřou AVI soubor, použíjí tento kodek pro dekompresi. Při požadavku o dekompresi framu videa se zavolá přes tento kodek VFAPI server, který dodá potřebná data. Tímto serverem může být jakákoliv aplikace napsaná k tomuto účelu, v našem případě DVD2AVI. Pokud jsme tedy provedli instalaci spustíme DVD2AVIV záložce file stiskneme ,open´ a zadáme cestu k VOB souborům na DVD diskuznačíme VTS_01_1.VOB a načteme první soubor VOB, který obsahuje video, VTS_01_1.VOB. Následující okno nám oznámí všechny následující VOB soubory, které na něj navazují.