Saturday, December 30, 2006

Problémy s přeexponováním a podexponováním snímku

75. Opravdu nejrychlejším a nejjednodušším způsobem úpravy špatně exponovaného snímku je použít funkci automatického vyvážení úrovní.
76. Posuvná pravítka pro úpravu jasu a kontrastu ve Photoshopu a Elements se snadno ovládají, ale neumožňují tak rozsáhlou kontrolu nad snímkem jako práce s úrovněmi.
77. Histogram (graf znázorňující rozložení jasu v obrázku, který do značné míry vypovídá o kvalitě expozice) vypadá na první pohled složitě, ale po chvilce cviku jej snadno pochopíte. Jde o jeden z nejdůležitějších nástrojů potřebných pro vylepšení nesprávné expozice.
78. Velmi efektivním způsobem, jak vylepšit nesprávně exponovaný snímek, je jeho převedení do monochromatické podoby. Pokud vás černobílé fotografie lákají, doporučujeme vybírat objekty a kompozice s nápaditým rozložením kontrastu.

Wednesday, December 27, 2006

Odstranění nežádoucích prvků z fotografie

72. Většinu fotografií lze vylepšit vhodným oříznutím, kterým ze snímku odstraníme nežádoucí motivy. V grafických programech většinou najdeme různé nástroje pro výběr poskytovatele k oříznutí.
73. Skvrnky způsobené znečištěním snímače nebo vypálenými pixely je možno vyretušovat pomocí klonovacího razítka nebo speciálního filtru.
74. Ruší-li kompozici telegrafní sloupy či podobné prvky, lze k jejich vyretušování použít i nástroj zvaný Gumové razítko. Oblast u paty sloupu mírně rozostříme, aby nevypadala nepřirozeně.

Sunday, December 24, 2006

Rady pro úpravu fotografií

69. Při úpravě fotografií v grafickém programu v počítači doporučujeme vytvořit zvláštní vrstvu, pracovat v ní a po dosažení žádoucích výsledku obě vrstvy spojit.
70. Není-li to nutné, vyhnete se komprimaci a dekomprimaci fotografií (např. z formátu JPEG do formátu TIFF a zpět). Každá taková změna s sebou nevyhnutelně nese ztrátu kvality.
71. Nikdy se nepouštějte do úprav jediné existující verze fotografie. Vytvořte si kopii a pracujte s ní.

Wednesday, December 20, 2006

66. Další rada pro fotografy na cestách: snímky nenápadných místních zákoutí mohou o dané lokalitě prozradit mnohdy více než známé pamětihodnosti.
67. V nejrůznějších obchodech s uměleckými předměty a grafikou lze často poměrně lacino pořídit nádherná pozadí pro portréty a zátiší.
68. Fotografujte nejlépe objekty, které vás opravdu zajímají.

Monday, December 18, 2006

Další rady pro fotografování

63. Měkké světlo za oblačných dnů je ideální pro fotografie zátiší. Stíny nejsou příliš výrazné a charakter světla dává vyniknout i drobným detailům.
64. Fotografujete-li objekty v pohybu, máte na vybranou. Můžete použít buď krátký expoziční čas a veškerý pohyb „zmrazit“, nebo naopak delší čas a nechat pohybující se objekty efektně rozmáznout.
65. Při fotografování na dovolené platí, že čím více toho nachodíte, tím zajímavější fotografie pořídíte. Doporučujeme pečlivě prohlédnout místní pohlednice nebo turistické průvodce, aby vám neuniklo nějaké atraktivní místo.

Sunday, December 17, 2006

Použití blesku

60. Zvyknete si využívat v různých situacích různé režimy blesku, které aparát nabízí.
61. Červeným očím lze předejít i jinak než pomocí příslušného režimu blesku. Někdy stačí rozsvítit světla v místnosti, aby se fotografované osobě stáhly zorničky i bez záblesku.
62. Blesk lze úspěšně použít i za jiných podmínek než ve tmě. S jeho pomocí můžete výborně prosvětlit nežádoucí oblasti stínu i za slunečného počasí.

Wednesday, December 13, 2006

Jak nejlépe využít vlastností fotoaparátu

57. Pokud vám stačí paměť, fotografujte v nejvyšší možné kvalitě. Komprimovat výsledný snímek v počítači zvládne i malé dítě, opačně to jde těžko.
58. Fotografujete-li vzdálené objekty, použijte napřed maximální optický zoom a teprve potom případně využijte digitální. Snímky pořízené pomocí digitálního zoomu jsou mnohem méně kvalitní.
59. Při pořizování makrofotografií dejte pozor na pečlivé zaostření. Makrosnímky mají záměrně velmi nízkou hloubku ostrosti a objekt by se snadno mohl dostat mimo tuto oblast.

Tuesday, December 12, 2006

Budovy a architektura

53. Budovy vypadají nejlépe v jasném rozptýleném slunečním světle. To platí pro kamenné budovy.
54. Při fotografování architektury se nebojte experimentovat s kompozicí, vybírejte nezvyklé úhly pohledu.
55. Obvyklým jevem provázejícím snímky architektury jsou zkreslené, „kácející se“ linie, jejichž vinou budova na snímku vypadá, jako by měla každou chvíli spadnout. Z nedostatku lze ale udělat přednost, pokácené linie mohou vypadat i značně působivě.
56. K fotografování architektury nepotřebujete nutně Pražský hrad nebo Karlův most. Zkuste se porozhlédnout po svém okolí — mnohé obytné, kancelářské či církevní budovy mohou být stejně fotogenické.

Monday, December 11, 2006

50. Chcete-li ovlivnit hloubku ostrosti, fotografujte v režimu priority clony. Pokud fotografujete postavy v pohybu, využijte režim priority času a zvolte co nejkratší expoziční dobu.
51. Čím kontrastnější je osvětlení scény, tím přesnější musí být měření expozice. Proto je zapotřebí neustále kontrolovat výsledné snímky.
52. Pokud kompozice obsahuje výrazně kontrastní prvky, například tmavou krajinu proti jasnému nebi, lze pořídit dva snímky s různými expozičními hodnotami a posléze je sloučit v grafickém programu na počítači.

Sunday, December 10, 2006

Fotografování známých míst

46. Při fotografování obecně známých objektů se snažte objevit nezvyklý pohled nebo úhel záběru, aby snímky nepůsobily jako klišé.
Expozice
47. S expozicí lze při úpravě snímku v počítači dělat různá kouzla, přesto je zapotřebí zvolit správné expoziční parametry už při fotografování. Jinak můžete v přílišných jasech či naopak stínech přijít o důležité detaily kresby snímku.
48. K chybné expozici dochází nejčastěji ve chvíli, kdy fotografujeme proti světlu, a objekt či pozadí jsou tak přehnaně světlé, či naopak tmavé.
49. Nabízí-li váš fotoaparát kreativní režimy nebo manuální ovládání expozice, využijte je. Automatika si s tvůrčím přístupem příliš nerozumí.

Wednesday, December 06, 2006

Fotografie živé přírody

41. Nejlepším tréninkovým materiálem pro přípravu na fotografování v divoké přírodě jsou například květiny a keře ve vaší vlastní zahradě.
42. Čím více toho o živých objektech svého zájmu víte, tím vetší naději na kvalitní snímky máte.
43. Mnohá divoce žijící zvířata jsou nejaktivnější brzy ráno, zvláště za tepla. Nezapomeňte si nařídit budík.
44. Nádherné fotografie lze pořídit i v zoo nebo na safari, pokud ze snímku není na první pohled jasné, že jde o zvířata chovaná v zajetí. Mříže či klece rozostříte pomocí nižší hodnoty clony, nežádoucí detaily lze ze záběru odstranit pomocí zoomu.
45. Při fotografování divoce žijících zvířat se vyhýbejte pestrému oblečení či výrazným parfémům. Mnohá
zvířata mají vynikající zrak i čich.

Monday, December 04, 2006

Fotografie krajiny

35. Nejvhodnější doba k fotografování krajiny nastává brzy ráno a pozdě večer. Slunce nízko nad obzorem vytváří velmi zajímavé stíny a textury.
36. Opravdu dobré fotografie krajiny sotva pořídíte hned vedle vašeho domu. Připravte se na dlouhé pěší procházky a nezapomeňte s sebou vzít mapu.
37. Při fotografování krajiny se nejčastěji používají širokoúhlé objektivy, které umožňují dostat do záběru více krajinových prvků a otevírají perspektivu.
38. Je-li to možné, zdůrazněte hloubku záběru pomocí zajímavého objektu v popředí. V takovém případě je ale zapotřebí fotografovat s vyšší hodnotou clony, a tedy vetší hloubkou ostrosti, abychom se vyhnuli rozostřenému pozadí či popředí.
39 Pokud při fotografování krajiny používáte stativ, umožní vám to snížit frekvenci záběru. Výsledkem je méně snímků, které zato vynikají vyšší kvalitou.
40. Snažte se tvořit kompozici tak, aby bylo výsledný snímek možno v horní i dolní části vodorovně oříznout. Odměnou vám bude dramatická fotografie budící dojem panoramatického záběru.

Sunday, December 03, 2006

32. Chceme-li zachytit opravdu přirozený výraz fotografovaných osob, hodí se k tomu lépe momentky než portréty.
33. Fotografujeme-li jednotlivce nebo dvojice, můžeme fotit na výšku, vertikální kompozice v tomto případě často vypadá lépe a přirozeněji.
34. Tajemství portrétu

Saturday, December 02, 2006

29 Kompenzaci expozice nabízí většina lepších fotoaparátů. Pomocí kompenzace může fotograf upravit i v automatickém či poloautomatickém režimu expozici ručně, pokud se mu nelíbí výsledky automatického měření.
30. Soustřeďte se na oči fotografované osoby. Nejsou-li dokonale ostré, bude celá fotografie vypadat jako špatně zaostřená i v případě, že zbytek fotografie ostrý je.
31. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout uvolněného výrazu ve tváři portrétovaných osob, je povídat si s nimi během fotografování.