Friday, September 30, 2005

red dwarf 2

Červený trpaslík je přes osm kilometrů dlouhá, kosmická loď vyrobená ve třiadvacátém století, která patří Jupiterské důlní společnosti. Původně měla 169 členů posádky a 400 vězňů, které převážela. Jenže to bylo před třemi miliony let , než došlo k ozáření smrtelnou dávkou kadmia 2, díky nedostatečně opravenému tepelnému štítu, a celá posádka kromě jediného člověka zahynula. Posádka Červeného trpaslíka bloudí bezbožným, pustým, a nepřátelským vesmírem, přičemž prožívá nesčetná neuvěřitelná dobrodružství. Mají pozoruhodnou schopnost zaplétat se do malérů a pořádnou dávku štěstí, protože se z nich téměř vždy dostanou se zdravou kůží.

Monday, September 26, 2005

Walka svetu

Akční sci-fi, s místy až hororovými prvky.Oblíbené téma napadení Země mimozemskou civilizací je v tomto snímku zpracované velmi zajímavým způsobem.
Ray, otec Rachel a Robbieho, rozhodně není typickým hrdinou akčních filmů. Je nespolehlivý, neurvalý a nezodpovědný a se svými dětmi má velmi komplikované vztahy. Ray se nedokáže příliš shodnout ani se svým šéfem.Příběh začíná relativně rychlým vykreslením Rayova charakteru, způsobu života a vztahu k vlastním dětem. Nic však není ve skutečnosti tak, jak na první pohled vypadá…Když se Rayova rodina ocitne díky mimozemskému útoku na lidstvo v nebezpečí, z Raye se stává muž, který je pro své děti schopen všeho. Třeba i vraždy. Jeho syn Robbie je však neustále přesvědčen o zbabělosti a malosti svého otce a snaží se jít svou vlastní cestou, což není snadné ani pro něj, ani pro Raye.Ačkoli hlavním tématem filmu je útok záhadných strojů na lidstvo, vztahy Raye a jeho syna hrají v příběhu velmi důležitou roli a jsou hnacím motorem celého děje. Ani bez malé Rachel, skvěle ztvárněné dětskou hvězdou Dakotou Fanning, by se příběh neobešel a stal by se mírně fádním.Snímek, plný efektů a netypického hlavního hrdiny, který se nestydí ani za své slzy, nenechá diváka na pochybách, kdo je autorem tohoto díla. Překvapivý je i závěr, kdy na rozdíl od mnohých jiných snímků s touto tématikou lidstvo nezachrání jediný neohrožený hrdina, ozbrojený až po uši.Jediné, co se dá snímku vytknout, je mnohdy až přehnané efekty a scény, bez kterých by se film mnohdy obešel.Steven Spielberg se však za Válku světů rozhodně stydět nemusí.Námětem k filmu Válka světů byl román H. G. Wellse z roku 1898. Hlavní roli si v něm zahrál Tom Cruise.

Friday, September 23, 2005

Srat wars

Na poslední díl skládačky, nové Hvězdné války, se těšil snad každý. Zarytí fanoušci ale měli obavu, že Pomstu Sithů nedokáže Lucas natočit tak, aby se vyrovnala dílům před Skrytou hrozbou. Strach byl oprávněný, vždyť v minulých dílech toho bylo spoustu co vytýkat a filmy byly hlavně postaveny ne na originální zápletce, nýbrž na digitálních tricích, které celý film neutáhnou. Všichni tedy s napětím čekali.
Při úvodní znělce jsem zase pocítila ten pocit. Důvěrně známý pocit velkoleposti, že teď se stane něco mimořádného. A jak jsem po skončení filmu uvažovala, nebyla jsem daleko od pravdy. Rozdělila bych film do tří částí. Úvod, kdy Obi – Wan s Anakinem zachraňují kancléře Palpatina, se mi zdál jako povedený. Herecké výkony se viditelně zlepšili a tato pasáž byla natočena akčně a svižně. Prostřední část Star Wars mě ale moc nepotěšila. Hlavně díky hrdinově milé Padmé, jejíž řeči byly opravdu k nesnesení a skoro každou scénu s ní bych vystřihla. A teď se konečně dostáváme k části poslední, kterou počítám tak zhruba od scény, kdy Mace Windu jde zatknout kancléře Palpatina. Tady to opravdu začne vřít, všechno se rozvíjí a my vidíme, co všechno předchází tragickému konci. Při dialozích kohokoli s kýmkoli budete hltat každé slovo a akční sekvence (zejména souboj Anakina s Obi – Wanem), vám budou brát dech. Až si Darth Vader oblékne masku, skutečně vám bude běhat mráz po zádech a zároveň budete mít radost, jelikož
Georgie Lucas splnil svůj úkol a dovedl Star Wars do zdárného konce.

Tuesday, September 20, 2005

terminl

Hořkosladká komedie o tom, co všechno se může stát. Celý film se odehrává na letišti, což mu neubírá na zajímavosti. Tom Hanks jako turista Viktor Navorski, pocházející z fiktivní postkomunistické země bývalého Sovětského svazu - Krakozie, uvízne díky "díře v zákoně" na letišti J.F.Kennedyho v New Yourku.

Monday, September 19, 2005

A.I...............

Monika po krátké scéně způsobené šokem z umělého kukuče malého chlapečka svolí aby u nich David zůstal. Aby mohl Kinderrobot milovat své rodiče, musí se napřed naprogramovat přečtením několika slov které aktivují jeho citový program. Jenže i to má svůj háček, po zavední programu se David navždy upne na své rodiče a žádá po nich lásku, péči a domov. Proces je nezvratný tudíž by reklamace znamenala destrukci = rozmontování. Náhle se situace mění nečekaným zotavením organického syna Martina. Bere mechanického robota jako hračku a jako něco co mu šlape na jeho písečku. Strategicky vyprovokuje Davida což má za následek jeho nekontrolované chování a také to, že se Monika rozhodne k "reklamaci". Jenže za tu dobu si k cyborgovi vytvořila jisté mateřské pouto a tak nechá Davea v lesíku za městem aby nedošlo k jeho destrukci. Spolu s hrstkou "novodollarů" a plyšovým cybermedvídkem Teddym, se osamocený Dave rozhodne podle pohádky o Pinnochiovi vyhledat vílu modrovlásku aby z něj udělala opravdového chlapce a on se mohl vrátit domu k mamince. Jenže aby toho nebylo k jeho smůle málo, dostane se David do otrocké roboshow kde jsou cyborgové ničeni s velikým nadšením obecenstva a cyberrasistickým podtextem. (zdá se Vám tu mockrát použítá předpona "cyber"? bude tu ještě více!) V kleci kde roboti čekají na svou popravu nalezne Dave spřízněnou duši v podobě sexrobota gigola Joea. Jenže když dojde na velkolepé ničení těchto robotů , obecenstvo se vzbouří a zajistí tím oboum volnost. David se vydává spolu s Joem a Teddym najít vílu modrovlásku aby z něj udělala mávnutím kouzelného proutku opravdového...ano, je to pohádka..

Sunday, September 18, 2005

A.I

Firma Cybertronics se v čele s profesorem Hobbym (William Hurt) zabývá výrobu robotů, cyborgů či elektronických lidských napodobenin chcete-li. Jednoho dne profesora Hobbyho chytne nápad vyrobit robota - dítě který by byl schopen lásky, ne ve smyslu fyzického aktu milování, ale schopen lásky ve smyslu někoho opravdu milovat. Mladý manželský pár Henry a Monika truchlí nad svým těžce nemocným synem Martinem, který odpočívá těžce zmražen v hybernačním spánku a kterému doktoři již neví jak pomoci. Jako náhražku o kterou by se mohla Monika starat, zakoupí Henry od firmy Cybertronics dětského cybroga Davida. David byl syn profesora Hobbyho ale osud nebo spíše scénář tomu chtěl, že profesor o svého syna přišel s tak se rozhodl vyrobit cybroga do detailu podobného Davidovi.

Wednesday, September 14, 2005

Cela

Catherine Deanová pracuje na velmi zvláštním vědeckém projektě.A právě to se stane její volnou vstupenkou do děsuplného případu, do kterého ji povolá detektiv Novak.Situace je jednoduchá: Kdesi v dalekém městečku, kde slunce zalívá míle a míle kukuřice, tam hluboko pod zemí spí pěkná Julia Hicksonová.Když se vzbudí, čeká jí nepříjemné překvapení: Nachází se v nerozbitné skleněné cele, do které se v pohodě vejde čtrnáct tisíc litrů vody.Kamery se dávájí do chodu.Ze stropu se automaticky v přesně naprogramovaných dávkách začíná valit chladivá voda.Zůstává jen několik hodin do naplnění.Ptáte se: Co se to děje?Vysvětlení je poměrně jednoduché.Sériový vrah (nezaměňovat s masovým) Stargher se totiž dokáže pořádně udělat je když si pustí svoje veselé snuff filmy, v kterých krásné děvče umře.Jako každá živá bytost, i ona chce žít do poslední sekundičky, bojuje o holý život a přitom je jasné, že nemá šanci.Jenže sympaťák Carl Stargher upadne do komatu.Jeho tělo nefunguje.Funguje jen mozek.A to je práce Catherine Deanové, která vstupuje do jeho mozku, do pochodu myšlenek, do zkaženého a nervydrásajícího světa plného humusu a šokujících odhalení vysvětlujících jak se z člověka stane příšera jako Carl Stargher.Hodiny se krátí, vody přibývá a Carl se hněvá, že se mu v mozku hrabe doktorka Deanová, podobající se zpěvačce Jennifer Lopezové (Jakc, U-Turn, Zakázané ovoce)…

Markýz de Sade jedno říkal, že když udělá cosi zlého, postaví se mu.V takovém případě musel tpět pan režisér Singh obdivuhodně dlouho trvající erekcí.

Cela je famózní, fantastický a neskonale zvrácený film.Pokud má Hitchcockovo Psycho nástupce i v devadesátých letech, tak jsou to tyto: Mlčení jehňátek, Sedm, 8MM a Cela.Možná se mýlím, ale možná i ne.

Friday, September 09, 2005

40 dnů a 40 nocí

Matta Sullivana, přitažlivého kluka, kterému je něco přes dvacet, opustila Nicol už před půl rokem a on se snaží marně zapomenout, nejčastěji v náručí nějaké jiné. Ale hoďte za hlavu osudový vztah, když to prostě s jinou nejde! A tak Matt dál hledá náhradu, kde se dá, a radu u svého bratra, budoucího kněze. jednoho dne se dozví, že Nicol definitivně ztratil - zasnoubila se s jiným. Cítí, že to chce radikální řez, a protože právě začíná postní období, rozhodne se léčit svůj srdcebol odříkáním. Žádné dotyky, polibky, mazlení ... žádné požitky. Naprostá sexuální zdrženlivost po dlouhých 40 dnů a 40 nocí. Matt, povoláním designér webových stránek, se už po týdnu cítí neskonale lépe a vůbec netuší, že svým rozhodnutím vyprovokoval hotovou sázkovou smršť u svých kolegů a přátel neboť jeho spolubydlící Ryan, se s Mattovým tajemstvím "svěřil" internetu. Sázky se začnou násobit od chvíle, kdy se náš odhodlaný hrdina náhodně setká s Erikou, přitažlivou a inteligentní dívkou, která mu hned napoprvé dá najevo své sympatie. Co teď? Chtěl by s ní být stále, držet jí za ruku, líbat ...

Tuesday, September 06, 2005

Constantine

Keanu Reeves je velmi tvárná osobnost, která do hraní vkládá svůj um se vším všudy. Z hlediska tvorby se dokáže plně vcítit do své postavy, ovládá všechny finesy pohybu a práce s hlasem. Ve filmu Constantine zároveň tušíme velmi intenzivní v jeho postavě duševní a duchovní život, vnitřní boj a nenaznačovaný cit pod maskou nezranitelného. Je to podivné, ale když před nás staví spirituální problémy, přímo se nás to dotýká. I během filmu se sami můžeme ptát, co je pravda a co ne. Nosí v sobě zhrzenost, ale taky touhu odčinit výrazné chyby své minulosti. Jeho postava si plně uvědomuje význam síly lidského hříchu. I když na agresi odpovídá násilím, nakonec v sobě objeví schopnost se obětovat, což ho může zachránit. Rachel Weiszová v roli Angely Dodsonové má velký smysl pro skrývané tajemství, které v sobě nosí. Jako policistka používá svůj mozek, logiku a chladný přístup k nečekaným a složitým záležitostem. Ale zároveň se snaží porozumět životu Johna Constantina. Má pro to větší předpoklady, než připouští. Je zajímavé pozorovat vývoj její postavy, kdy nejdříve jen z pohledu můžeme vyčíst, co se ukrývá uvnitř sebejisté policistky. Pak se ale plně poddává běhu událostí, vystupuje z ní potřeba zachránit duši své sestry, která propadla okultním věcem, a proto se psychicky zhroutila a zemřela. Umí skvěle měnit tón hlasu, mimika vystupuje navenek a reaguje na duševní pochody. Hra emocí, která postupně zaplavuje postavu i vybroušené scény, má velkou účinnost a skvělí herci Reeves a Weiszová zaplňují plátno skutečně lidským zápasem se zlem, které chce zotročovat.